OBRAZ MATKI BOŻEJ CHOJEŃSKIEJ

„Nadziejo nas utrapionych, nieszczęściem uciśnionych, Tyś Matką w Chojeńskim obrazie – Ratuj nas w ciężkim razie! Witaj, witaj Maryjo!” Tymi słowami wierni modlą się przed cudownym obrazem Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia, który ozdabia ołtarz główny łódzkiego kościoła pw. Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika.Obraz Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w ołtarzu głównym łódzkiego kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, już od trzech stuleci otoczony jest szczególną czcią wiernych. Biorąc to pod uwagę, Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek dnia 1 czerwca br. wydał dekret, w którym czytamy: „Po głębokim namyśle i żarliwej modlitwie oraz po konsultacjach z kompetentnymi osobami, korzystając z przysługujących mi uprawnień, z dniem dzisiejszym ustanawiam kościół Świętego Wojciecha w Łodzi jako Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi, ku większej chwale Bożej i pożytkowi wiernych”. Uroczyste ogłoszenie tytułu nastąpiło w niedzielę 30 sierpnia 2009 r. w dzień odpustu ku czci Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia.Dokładne dzieje obrazu nie są znane. Trudno bowiem dociec, w jakich okolicznościach trafił on przed kilkuset laty do niedużego kościółka we wsi Chojny. Namalowany temperą na desce modrzewiowej nosi ślady wpływów szkoły włoskiej. Według historyków sztuki pochodzi z lat 1580-1630. Jedna z hipotez mówi, iż prawdopodobnie został wykonany w dobrym krakowskim warsztacie malarskim na zamówienie zamożnego kupca Jana Mulinowica, dobroczyńcy chojeńskiego kościoła. Nie jest wykluczone, że obraz ufundowali ówcześni właściciele Chojen – majętni synowie łowczego łęczyckiego Jakuba Stokowskiego. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Maryja jest ubrana w czerwoną suknię ze złotym obramowaniem, na którą narzucony został ciemnobłękitny płaszcz z zielonym podbiciem. W prawej dłoni Matka Boża trzyma berło. Jezusa okrywa jasnoczerwona sukienka oraz biała narzutka. W lewej dłoni trzyma On królewskie jabłko, a prawą unosi w geście błogosławieństwa .Wyrazem miłości i wdzięczności dla Matki Bożej są liczne wota umieszczone w gablotach na ścianach obok ołtarza głównego .W ubiegłym roku zakończono renowację neogotyckiego ołtarza głównego, a wraz z nią konserwację obrazu Matki Bożej Chojeńskiej. Zarówno odrestaurowany ołtarz, jak i odnowiony wizerunek Matki Bożej poświęcił 20 kwietnia 2008 roku abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Od chwili poświęcenia obraz jest codziennie odsłaniany przy dźwiękach fanfar, skomponowanych na motywach zaczerpniętych z pieśni ku czci Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia.Prace konserwatorskie rozpoczęły się z inicjatywy obecnego proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, ks. kan. dr. Jana Jachyma. Każdego dnia przed pięknym obliczem Chojeńskiej Pani wierni składają nie tylko swoje prośby, ale także podziękowania za Jej macierzyńską opiekę nad lokalną wspólnotą parafialną i całym Kościołem łódzkim.

PARAFIA INFORMACJE

SPOWIEDŹ
Spowiedź
• Podczas każdej Mszy św. w tygodniu oraz w niedzielę.
• W I piątek miesiąca od godz. 16.3o.
Warunki dobrej spowiedzi
• Rachunek sumienia
• Żal za grzechy
• Mocne postanowienie poprawy
• Szczera spowiedź
• Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu
Więcej

MSZE ŚWIĘTE
W niedzielę i święta:
• 6:30 - dla ogółu wiernych, po Mszy świętej GODZINKI
• 8:00 - dla ogółu wiernych, po Mszy świętej WYPOMINKI
• 9:30 - dla młodzieży
• 11:00 - dla dzieci
12:30 - suma za parafian (chrzty)
• 18:00 - dla ogółu wiernych
W dni powszednie:
• 6:30
• 8:00
• 17:00
• 18:00
Codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 11.00 Msza święta połączona z nowenną do Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia.
W soboty:
• 6:30
• 8:00
• 17:00
• 18:00
KANCELARIA PARAFIALNA
Kancelaria parafialna czynna jest:
• codziennie rano od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 - 11.00 i po południu od godz. 16.00 - 17.30
• w soboty tylko od 9.00 - 11.00
• W niedziele i święta kancelaria nieczynna.
• tel: 042 646-76-85

GALERIA

SANKTUARIUM

Łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Pocieszenia zwanej Chojeńską od kilku już wieków otaczany jest czcią przez wiernych. Świadectwem kultu są ofiarowywane wota – te najstarsze pochodzą już z XVII wieku. Więcej

POZOSTAŁE INFORMACJE

W NASZEJ ARCHIDIECEZJI
Zapraszamy do odwiedzenia strony naszej Archidiecezji Łódzkiej Więcej o Archidiecezji Łódzkiej
AKTUALNOŚCI
Zobacz co dzieje się w naszej parafii Więcej
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Jeśli chciałbyś sprawdzić nasze ostatnie ogłoszenia zapraszamy Więcej
BIERZMOWANIE
Sakrament bierzmowania w naszej parafii jest udzielany w maju uczniom klas 3 gimnazjum. Dorosłych, którzy nie przyjęli jeszcze tego sakramentu, a chcą to uczynić prosimy, by zgłaszali się do kancelarii parafialnej. Więcej